Сергій Коба про розпад ПР: У "Батьківщини" було все навпаки
Найгучніша подія вересня — обезголовлення лозівської організації Партії регіонів, вихід з неї міського голови Сергія Степанова, його найближчого оточення і 27 депутатів міської ради. Найгучніша, але не несподівана і вже точно не небачена.
У 2012 році щось схоже, хоча і в меншому масштабі, відбувалося з партією "Батьківщина", поки Юлія Тимошенко сиділа у тюрмі. У Лозовій тоді розвалилася міськрадівська опозиція: її лідер, Сергій Коба, разом з братом і дружиною (теж депутатами міськради) вийшли з "Батьківщини". Смерть однойменної фракції тодішні регіонали зустріли оплесками.
"Батьківщині", попри прогнози, вдалося вижити, лозівська опозиція після переформатування теж продовжила свою лінію. Сергій Коба перейшов в "УДАР" і разом з ним влився у Блок Петра Порошенка. Нині він на прохання ІнфоПорту коментує розвал ПР, порівнює його з процесами дворічної давнини і розповідає, у чому полягає різниця між партійною дисципліною регіоналів та БПП.
Вони це мали зробити набагато раніше, а якби була ще й совість, то і покаятися
— Заява [про вихід з ПР] оголошена. Наскільки вона була для вас очікуваною? І наскільки ви її чекали саме у цей момент?
— Те, що воно було очікувано, — це однозначно. З врахуванням подій лютневих, то це було зрозуміло абсолютно. Але вони це мали зробити набагато раніше, а якби була ще й совість, то і покаятися. Тому що та заява, яка була зроблена, не відповідає реаліям, і ті люди, які робили і стояли, вони активно підтримували Януковича і в цілому політику партії й уряду і доклали своїх зусиль для того, щоб те, що сталося, сталося. Ці наслідки, які ми заживаємо, — це наслідки, у тому числі, і їхньої діяльності.
Щоб було зрозуміло: коли у жовтні на сесії [міської ради] я запропонував звернутися до Януковича з тим, щоб він підписав асоціацію з Європою, жоден з Партії регіонів за це не проголосував. Коли у січні ми запропонували вшанувати пам'ять людей, загиблих на Майдані, жоден з них за це не проголосував. І коли на сесії 19 чи 20 лютого я запропонував звернутися до Януковича з тим, щоб зупинити бійню і призначити дочасні вибори, жоден з них не проголосував.
Більш того: вони всі були на Антимайдані у Маріїнському парку. Ну, не всі, але багато хто з них. Вони організовували туди поїздки бюджетників — тобто робили все те, що робив Янукович.
— Звідки інформація?
— Про те, що вони відправляли бюджетників? Та на площі Леніна все це бачили, я проходив повз них, бачив, як вони організовували. З [мером Лозової Сергієм] Степановим одного разу ледь не зіткнулися в Києві. Я побачив наших людей, сказали, Степанов був тут кількома годинами раніше.
— На території наметового містечка Антимайдану?
— Так, так. Тобто, ми перетнулися на нейтральній території, але люди сказали: "До нас приїжджав Степанов".
— Які люди?
— Бюджетники.
— Які стояли на Антимайдані?
— В Маріїнському парку.
А можна було це ще пізніше зробити?
— Добре, це (заява — ВГ) закономірно, очікувано. Але наскільки ця дата — 4-5 вересня, 4-го вони вирішили, 5 вересня оголосили — була прогнозована саме останнім часом?
— А можна було це ще пізніше зробити? Я бачу, що вони це зробили просто через безвихідь. Далі підтримувати партію, яка реально мертва вже три місяці...
Тобто, знову, якщо повертатися до реальних подій: ми всі вже у квітні знали, що заступник керівника фракції [Партії регіонів у Верховній Раді України Олег] Царьов активно підтримує сепаратистів. У травні він вже був керівником цієї об'єднаної "Верховної Ради". У травні (Царьов обраний "спікером парламенту" так званого Союзу народних республік, об'єднання самопроголошених Донецької та Луганської народних республік, визнаних українською Генпрокуратурою терористичними організаціями, 26 червня 2014 року — ВГ)! Член Партії регіонів, заступник керівника фракції у Верховній Раді! Єфремов (голова фракції ПР у парламенті — ВГ), ми всі знаємо, який активно підтримував сепаратистів — всі про це знають.
Вони (лозівські регіонали — ВГ) продовжували залишатися членами цієї партії. Чого вони чекали тоді ще? Що все "розсмокчеться" і все буде добре? Вони підтримували на [президентських] виборах представника Партії регіонів Добкіна. Це теж було з чимось пов'язане? Тому їхній вихід зараз [з партії] нічого не означає і нікому не потрібний. Це констатація просто смерті Партії регіонів у Лозовій. І все. Хоча де факто партія була мертвою вже три місяці. Тому ніяких знакових подій не бачу.
Єдине, у чому може бути знаковість, що це робиться перед виборами до Верховної Ради і є спробою вскочити у потяг, що рушає, хоча б в якийсь вагон, тому що місць для них там немає, і знову присмоктатися до влади. І про це було заявлено, що "ми завжди залишаємося у провладній позиції". На мій погляд, це чистої води політична проституція. Депутат — він має залишатися з позицією городян, зі своєю совістю, але ніяк не з чисто провладною... Тобто, їм все одно, хто буде при владі: був би Гітлер при владі, в них би теж була провладна позиція. І так само вони б потім переводили стрілки, що "ми тільки виконавці, ми лише виконували накази". Те саме ми чули у Нюрнберзі. Оце такі точно люди. Кому вони будуть потрібні? Ну, комусь, очевидно, будуть потрібні.
Примусити депутата відкликати мандат не так складно
— Положення про імперативний мандат для місцевих рад не проіснувало...
— Його навіть не запроваджували. Його взагалі не було.
— У даний момент не відчуваєте жалю, що "варто було б"?
— Ви знаєте, насправді я вважаю, що оцінку таким діям мають давати виборці у першу чергу. Примусити депутата відкликати мандат не так складно, було б бажання. Тобто, моральним тиском. Якщо він не виконує взяті на себе обов'язки, веде якусь неправильну діяльність, виборці, які його обрали, мали підійти, зібратися і сказати: "Дорогий товаришу, досить займатися дурницями, складай мандат, ми оберемо іншого. Ти не виправдав наших сподівань".
— Ви вважаєте, що можна морально натиснути на депутата, який підтримував Януковича, підтримував Добкіна, йшов за Царьовим?
— Зараз буде можливість зробити перевибори. Тобто, так, я бачу гірку правду у ваших словах. Більш того, я можу продовжити цей ряд: цих депутатів підтримують люди, які так само підтримують Царьова, Добкіна і всіх інших. Ці депутати — вони є плоть від плоті і кров від крові багатьох наших виборців. Я не здивуюся, якщо ці депутати за мажоритаркою пройдуть до наступної міської ради.
Але знову ж, про що я вже казав, — оцінку мають давати виборці. Якщо виборці вважають, що це — їхні депутати, то нам залишається тільки шкодувати про наше місто.
Вже час було їм визначитися, але, мабуть, ніхто не хоче їх брати
— Те, що відбулося зараз — вихід більшості регіоналів з Партії регіонів, — це якось вплине на роботу міської ради?
— Ні. Люди вийшли з промерською позицією. Люди, які активно підтримують мера, які від нього залежні, — їм дали команду. Так, як вони голосували на всіх наших засіданнях, так само вони вийшли. Їм сказали, що діватися нікуди, треба виходити, вони й вийшли.
Будуть залишатися, намагатися знайти, як усім разом перейти в якийсь інший політичний проект. Єдине, що вже час було їм визначитися, але, мабуть, ніхто не хоче їх брати. Хоча я не виключаю, що вони активно стукатимуться і далі куди-небудь.
У "Батьківщини" було все навпаки
— Той процес, який відбувається зараз у Партії регіонів, чи схожий на процес, який відбувався у "Батьківщині", коли Юлія Володимирівна [Тимошенко] опинилася в тюрмі і її партія "посипалася"? Ну, ось коли ви з неї виходили.
— Ні, там дещо інша ситуація. Точніше, не дещо інша, а вона відрізняється в корені. Юлія Володимирівна могла б поїхати з країни, тобто, втекти, як це зробив Янукович. Щоправда, за Януковичем очевидні злочини, а Тимошенко нічого пред'явити не змогли, але вона пішла в тюрму і відсиділа своє. Луценко так само, лідер партії Порошенка зараз.
Янукович втік. І разом з ним побігли всі ті люди, які з ним... Тобто, партія втекла. Де факто, Партія регіонів є злочинною організацією — так само, як і Комуністична партія [України], за великим рахунком.
У "Батьківщини" було все навпаки. Були проблеми з кадрами. Що стосується мене... По Харківській області на виборах [до парламенту] 2012 року [передвиборчий] штаб очолював такий собі Немилостивий, Віталій. Який, обравшися до Верховної Ради, виявився першою "тушкою".
Я бачив, що вибори "зливаються". Були проблеми і тут, у нас в місті, але, в основному, в обласній організації. Керівник штабу, керівник обласної парторганізації — нагадаю, Аваков тоді був в Італії, він був у розшуку, — заступники Авакова Єфремова і Немилостивий — вони, загалом, "зливали" виборчу кампанію. І, врешті-решт, результат був отриманий мінімальний (в області ВО "Батьківщина" при голосуванні за партійними списками отримала близько 15%, мажоритарники були висунуті лише на половині округів і отримали від 10 до 34% — ВГ), і ці процеси тривали і далі. Ну, не змогла партія зібратися і зцементуватися.
Сама партія — її ідеологія — залишилась, продовжує діяти. У Партії регіонів абсолютно по-іншому. Тобто, партія здійснила злочинні діяння по відношенню до всієї країни і просто розбіглася, перестала існувати. Хоча більша частина її лідерів, почесних і непочесних — почесний президент Янукович втік, непочесний [прем'єр-міністр] Азаров теж втік, обрали Єфремова — він зовсім не почесний.
— Якою є різниця для людей, які тут, у Лозовій, мали партквиток Партії регіонів і вийшли з неї, у порівнянні з тим, як ви виходили [з ВО "Батьківщина"]?
— Моя позиція як депутата по відношенню до прав і свобод, євроінтеграції, [...] конкурсу на продаж комунального майна, тарифів — моя позиція депутатська якою була, такою і залишилась, незалежно від того, наскільки змінилася партійна належність. Тим більше, я ж перейшов не до Партії регіонів, а до іншої опозиційної партії, яка на той момент мала більші перспективи, на мій погляд.
У Партії регіонів все по-іншому. Ну, ось уявіть собі: ми з Президентом Порошенком стояли на Майдані, а Степанов зі своїми людьми стояли на Антимайдані. І зараз вони говорять, що в них пропрезидентська позиція. У чому вона пропрезидентська? У чому вона проявлялася раніше? Зараз в них провладна просто позиція, позиція пристосуванців. Ось різниця у чому.
Тобто, в мене була позиція незгоди, в них позиція пристосування.
— Механізм той самий.
— Так, механізми бувають дуже схожі. Знаєте як? Цілі бувають однакові, а засоби — різні. Ось тут схожа ситуація.
На сьогодні Гіршфельда я не підтримую, але може статися так, що він балотуватиметься від нашої партії
— У вас є інформація, хто іще, крім Анатолія Гіршфельда, який заявив про своє бажання балотуватися, буде ще висуватися у нашому окрузі (розмова відбувалася 8 вересня — ВГ)?
— Ви знаєте, дуже складне питання. Поки я не готовий відповісти. Я знаю, що може бути достатньо багато серйозних кандидатів, але, зважаючи на те, що у Гіршфельда на минулих виборах був дуже високий рівень підтримки, на рівні 45%, може статися так, що серйозних кандидатів і не буде. Тобто, треба вкладати дуже серйозні ресурси за дуже короткий проміжок часу і перемогти Гіршфельда буде дуже складно. Практично нереально.
— Як ви оцінюєте заяву екс-регіоналів про однозначну підтримку кандидата Гіршфельда, хоча всіх кандидатів ми не знаємо ще?
— Вони так само, як і я, оцінюють перспективи отримати депутатство і, відповідно, займають провладну позицію.
— Ви теж підтримаєте Гіршфельда?
— На сьогодні Гіршфельда я не підтримую, але може статися так, що він буде балотуватися від нашої партії (Блок Петра Порошенка — ВГ). Я вважаю, що це не дуже добре і неправильно, оскільки Анатолій Мусійович хоч і не заплямив себе якимись абсолютно некрасивими діяннями — тобто, він йшов у депутати більше для захисту власного бізнесу, — але за "закони 16 січня" він теж голосував підняттям руки, я це бачив. Тому для нас це негативний сигнал, але як розвиватимуться події, буде видно.
— Тим не менш, ви його підтримаєте, якщо він піде від вашої партії?
— Нуу... Скажімо так, якщо він йтиме від нашої партії, ми будемо надавати йому підтримку на виборах, так.
— А як же моральний бік питання — його голосування за "диктаторські закони"?
— Ми з ним будемо розмовляти на цю тему. І, скажімо так, я вважаю, що він матиме, як мінімум, покаятися за це і визнати свою помилку.
— Публічно?
— Так, безумовно.
— Я це питання ставила і Степанову, яким чином вони підтримують Гіршфельда, при тому, що він голосував...
— (перебиває) А їм все одно. Вони його підтримують не за те, що він голосував, а тому, щоб з цього щось мати. Це ж очевидно.
— Іншими словами вони відповіли. Я спитала і в останніх регіоналів, в Андрія Шевченка, як вони це оцінюють. Він якраз сказав, що "можливо, це аморально, але маємо те, що маємо".
— Ні, я вважаю, що це аморально, і мені буде дуже неприємно. І більш того, я можу сказати, як громадянин я не буду за нього (Анатолія Гіршфельда — ВГ) голосувати на виборах до Верховної Ради. Але якщо буде партійна установка, я в межах виборчої кампанії, оскільки я очолюю штаб партії Петра Порошенка, — якщо він висуватиметься від нашої партії, я вестиму роботу в тому плані, щоб забезпечити йому виборчий процес на належному рівні.
— А чим це відрізняється від партійної дисципліни в Партії регіонів, коли рядові члени могли бути незгодні з кандидатурою Добкіна, але підтримали, тому що таке слово партії?
— Ні, ви мене не почули. Наші люди — ніхто їх не примушуватиме голосувати за Гіршфельда.
— Тим не менше ви йому забезпечуватимете цю кампанію.
— (заперечує) Виборчий процес. Це дещо різні речі. Тобто, я буду забезпечувати відсутність фальсифікацій на виборах, нормальний сам виборчий процес — у такому руслі. Агітувати за Гіршфельда не буду однозначно. Ось у цьому різниця.
— А те, що ви у будь-якому випадку у команді з ним, — це не буде агітацією для ваших прибічників?
— Боюся, що це буде контрагітацією для мене. А для нього — очевидно, якимось чином може бути.
Нехай краще Гіршфельд буде в нашій політичній силі, ніж він буде в групі Курченка
— Наскільки велика ймовірність того, що Гіршфельд буде від вашої сили балотуватися? Поки що він заявляє про свою безпартійність.
— Справа в тому, що партія Президента Порошенка має зараз дуже високий рейтинг, найвищий, і людина, яка висувається в окрузі як мажоритарник, отримує додатковим бонусом близько 10-20% голосів, які для будь-якого кандидата, який іде в депутати, не є зайвими. Тому я оцінюю таку ймовірність як дуже високу, тим більше, кандидат прохідний.
Яким чином відбуватиметься його кооптація у президентську партію, в мене такої інформації поки немає. На останніх нарадах акцент робився на тому, що, у будь-якому випадку, люстрація — не порожнє слово, і ті люди, які себе чимось забруднили, будуть повинні, висловлюючись брутально, кров'ю змити цю пляму ганьби.
І, скажімо так, я б до цього ставився більш категорично: ті люди, які співпрацювали з Партією регіонів, — я б намагався їх не брати у свою команду. Питання полягає в тому, що за цими людьми, за Гіршфельдом у тому числі, стоять виборці. Стоять люди, які його підтримують як депутата. І тому, як я розумію, доводиться зважати на думку цих людей.
— Зважаючи на думку цих людей, ми мали Партію регіонів владущу.
— Трохи не так. Там побудова йшла з гори до низу. Людей здебільшого примушували виконувати певні дії. Ми всі знаємо, як вступали у Партію регіонів — поштові працівники автоматом всі, державні службовці поголовно. У нашому випадку так не буде і бути не може.
Але: якщо за людиною стоять тисячі виборців, то у будь-якому випадку, я думаю... Давайте так: нехай краще Гіршфельд буде в нашій політичній силі, ніж він буде в групі Курченка (олігарх, відомий як "завгосп Сім'ї Януковича", нині перебуває у розшуку — ВГ) і буде в якійсь проросійській політичній силі. А така політична сила може зайти у Верховну Раду. Я до цього ставлюся десь так.
— Ви вважаєте, ви зможете впливати на нього?
— Я — ні, я — навряд. А ось Президент, гадаю, зможе. А оскільки Гіршфельд, так само, як і Степанов, займає провладну позицію, йому просто ніде буде дітися.
— І його виборцям, відповідно, теж.
— (замислюється) У виборця завжди є право вибору. Тобто, якщо виборці вважають, що Гіршфельд не виправдовує їхні сподівання, вони можуть за нього не проголосувати.
ПС: За тиждень стало відомо, що на виборах до Верховної Ради у 179 окрузі Блок Петра Порошенка висуває кегичівського аграрія Сергія Сліченка. Анатолій Гіршфельд іде самовисуванцем, але також заявляє про підтримку курсу Президента України.
Розмовляла Валерія Гецко