Вибори-2015: що нового чекає на лозівчан
5 вересня, за 50 днів до дня місцевих виборів, стартував виборчий процес. Одне з перших завдань міської виборчої комісії — поділити Лозову на округи, в яких обиратимуться депутати міської ради. В округів буде нова кількість і нова географія, і це лише одна із змін, які чекають на лозівчан у цьогорічних виборах. Місцеву владу 25 жовтня ми обиратимемо за новим законом "Про місцеві вибори".
1. Дільниці: мінус три, плюс одна
У Лозовій змінюється кількість малих виборчих дільниць. Через складнощі з приміщенням ліквідуються три з них:
— вул.Танкістів (Авилівка, радгосп "Лозовський") — виборців переведуть на дільниці у восьмій школі,
— вул.Некрасова ("Оранта") — виборців розподілять між автошколою, училищем культури і спортшколою "Юність",
— спортзал у Панютиному — виборців також розділять на три частини: перші голосуватимуть у клубі (мешканці в’їзду), другі — у селищній раді, треті — у Панютинській школі №1.
А ось жителям лозівського села Димитрове дільницю повертають: місцеву владу вони обиратимуть у професійному ліцеї на вул.Свободи. На парламентських виборах 2012 і 2014 років димитровчанам доводилося їздити на інший бік міста, бо дільниця знаходилася у центрі їхньої сільради — у домаській школі.
Таким чином, загальна кількість виборчих дільниць у Лозовій зменшилася з 39 (37+2 спеціальні) до 37 (35+2 спеціальні).
Лозівчанам необхідно дуже уважно поставитися до запрошень на вибори: там буде зазначена адреса і номер дільниці, до якої ви приписані.
2. Більше округів, менше депутатів
На місцевих виборах 2010 року половину складу міської ради обирали за партійними списками, половину — у так званих одномандатних округах за мажоритарною системою. Рада складається з 50 депутатів, тож округів було 25.
Новий закон змінив систему голосування на виключно пропорційну і зменшив кількість місць у міськраді до 36. Стільки ж цього разу буде й округів.
Кількість депутатів у Лозівській районній раді зменшується з 42 до 34, які будуть обрані відповідно у 34 округах.
3. Висування кандидатів
На посаду міського голови у Лозовій претендуватимуть — і це вже відомо — як самовисуванці, так і представники партій. Закон це дозволяє. Самовисування паралельно з виставленням кандидатів від партії можливе також у виборах Домаської сільської та Панютинської селищної рад.
А ось на вибори до Лозівської міської і Харківської обласної рад виставлятися "від себе" або "від громади" вже не вийде. Кандидатів висуватимуть тільки партії, причому не головні і навіть не обласні організації, а виключно місцеві осередки. Кожен такий осередок має бути зареєстрований в органах юстиції.
Сума застави за список кандидатів від однієї партії у депутати Харківської облради — понад 103 тисячі гривень, за кандидата у мери Лозової та за список кандидатів у депутати міськради — по 2,5 тисячі, за список кандидатів у депутати Лозівської районної ради — 1156 гривень.
4. Система виборів: місце ніщо, рейтинг — все
Якщо Домаха і Панютине обиратимуть свої ради за мажоритаркою, то формування Лозівської міської і Харківської обласної ради буде проходити за новою пропорційною системою.
Лозівчани обиратимуть між партіями, але — через особистості. Від політичних сил на округах балотуватимуться конкретні кандидати, виборці зможуть зіставити програму партії з програмою претендента, з його особистими рисами і репутацією.
Раніше місце у партійному списку значило все: під яким номером тебе записали, таким по черзі ти проходиш в раду. Тепер інакше: партія визначає перший номер, а всі інші кандидати записуються в алфавітному порядку. Справжній розподіл місць відбудеться після виборів, причому рішення прийматимуть не партійці, а виборці: хто з кандидатів приніс своїй політсилі більший відсоток голосів на окрузі (не плутати з кількістю голосів), той буде вищий у партійному рейтингу, а отже — ближчий до депутатського крісла.
Можливі нюанси, коли кандидат переможе в окрузі, але принесе партії менший відсоток голосів, ніж "срібний призер" на сусідньому окрузі. Відсотки визначають все, тому ситуація, коли переможець не потрапить до ради, не виглядає фантастичною.
Номер один партійного списку проходить завжди, якщо партія подолає бар’єр у 5%.
5. Тури і бюлетені
Вибори мера у Лозовій проходитимуть в один тур, бо кількість городян є меншим за 90 тисяч.
У 2010 році лозівчани заповнювали п’ять бюлетенів, цього року отримають тільки по три:
— бюлетень зі списком партій, що представляють кандидатів у депутати Харківської облради, де біля назви політсили будуть зазначені прізвища її першого номеру і кандидата від округу,
— бюлетень зі списком партій, що представляють кандидатів у депутати Лозівської міськради — так само з першими номерами і кандидатами від округу,
— бюлетень зі списком кандидатів на посаду Лозівського міського голови.
У панютян і домашан буде по п’ять бюлетенів, бо вони, крім того, обиратимуть свого сільського/селищного голову і свою раду.
У день голосування, 25 жовтня, дільниці працюватимуть по-старому, з 8 до 20 години. Незмінним залишається і правило однієї позначки: ви можете поставити галочку, плюсик, косий хрестик або крапку напроти обраного прізвища чи назви, але така відмітка у бюлетені має бути лише одна.
Валерія Гецко
Комментарии
1. Жители нашего города . Те , кто всегда на виду и среди народа / Коломак ./
2. Проезжие гости нашего города .Те , кто только по праздникам и показухам на глазах горожан / Степанов , Зеленский /
3. Виртуальные кандидаты или же жители иных географических местностей .Даже не гости нашего города . / все остальные невидимые кандидаты /
RSS лента комментариев этой записи