Партійний скандал у Лозівській міськраді: п’ятеро регіоналів без дозволу фракції увійшли в нову групу
У міській раді почала діяти нова група “Наше місто” у складі 12 депутатів. До неї увійшли представники ПР, “Батьківщини”, УДАРу, один позапартійний. Фракція регіоналів засудила рішення своїх членів, які увійшли до групи, і поставила питання про їхнє виключення з фракції та з партії. Тріщини, які намітилися у лозівській організації ПР у 2010 році, переростають у розкол. Хоча процес ще не завершився.
Хто
Про створення нової депутатської групи офіційно було оголошено на сесії міськради 15 серпня. Склад “Нашого міста” виглядає наступним чином:
Партія регіонів
1) Андрій Шевченко, голова групи, член фракції “Наш дім — Лозова”,
2) Сергій Литвинов, член фракції “Наш дім — Лозова”,
3) Сергій Гришин, член фракції “Наш дім — Лозова”,
4) Дмитро Загребельний, член фракції “Наш дім — Лозова”,
5) Петро Цюпак, член фракції “Наш дім — Лозова”,
позапартійний
6) Віктор Дмитрусенко, позафракційний,
“Батьківщина”
7) Сергій Красноперов, позафракційний,
8) Сергій Ткач, член фракції “УДАР за Батьківщину”,
9) Сергій Войцехович, член фракції “УДАР за Батьківщину”,
УДАР
10) Сергій Коба, член фракції “УДАР за Батьківщину”,
11) Євген Коба, член фракції “УДАР за Батьківщину”,
12) Ольга Гриньку, член фракції “УДАР за Батьківщину”.
Причини
Процес формування групи тривав близько двох місяців. За словами її лідера, Андрія Шевченка, депутати зійшлися, коли обговорювали повернення авторинку на старе місце. У членів різних партій виявилися однакові погляди на процеси у міській раді і на методи прийняття рішень. Головний аргумент — прибрати політику з вирішення міських питань.
Андрій Шевченко:
— Це платформа для діалогу депутатів, які мають різні політичні погляди — і, однозначно, від них ніхто не відмовляється, — але [мають] розуміння того, що сьогодні не час для якихось політичних з’ясувань і пліток. Особливо у контексті господарських питань, або питань розвитку підприємництва у місті, або створення сприятливого бізнес-клімату. Тобто, це просто платформа для діалогу, повторюся, людей з різними політичними поглядами, які розуміють, що каналізація за будь-якої влади пахне однаково.
Сергій Коба:
— У міській раді склалася дуже нездорова ситуація, коли на думку депутатів взагалі перестали зважати. Тобто, ті пропозиції, які виносять депутати, і ці пропозиції не угодні міській владі, вони повністю ігноруються і в жодному випадку не беруться до уваги. Тому ті депутати, які вважають, що вони все ще залишаються депутатами, представляють інтереси лозівчан, вирішили об’єднатися, незалежно від політичних інтересів, в одну загальну групу для того, щоб допомагати громадянам вирішувати їхні питання, тобто, ті проблеми, які стоять у нас у місті. От сьогодні якраз цією групою було ініційоване питання про створення торговельного майданчика, повернення на старе місце торговельного майданчика-авторинку. Це був один з основних мотивів, через які я вступив у цю групу. Я вважаю, що принцип “гуртом і батька легше бити” якнайкраще підходить до цього варіанту. Найголовніша особливість — ми готові вирішувати міські питання незалежно від політичних уподобань.
Сергій Красноперов:
— В останні чотири роки депутатів у Лозівській міській раді позбавили права голосу, права на власну думку, яку можна відкрито висловити. Вчора [12 серпня] була дуже важка комісія, зведена — було три комісії, з питання розміщення малих архітектурних форм на місці старого ринку (повернення авторинку на старе місце спільно розглядали бюджетна, земельна і комунальна комісії міської ради — ВГ). Дві з половиною години билися. Дві з половиною години! Чотири депутати, і я в тому числі, встали і пішли з цієї комісії. Сергій Васильович Литвинов заявив про повне нехтування законами, встав і сказав: “Я не хочу брати в цьому участь”. Тобто [це] переходить межу. Тому створена депутатська група, яка буде розширюватися. Без політичних прапорів, без політичного забарвлення — це потреби, сподівання і діяння міста Лозова.
Пізніше Андрій Шевченко додав, що і в середині міськрадівської фракції Партії регіонів “зник діалог”.
Навіщо
В принципі, домовлятися про спільну позицію депутати могли і без оголошення нового об’єднання. Але всі вони пішли на відкриту співпрацю з партіями-конкурентами. Найпростіше це пояснює УДАрівець-батьківщинівець Сергій Коба: створення групи дає об’єднанню додаткові права.
— Є маса нюансів, які дозволяють більш грамотно вести свою роботу. Наприклад, згідно регламенту, група має право створювати тимчасові комісії за потреби, група має право додаткового виступу на сесії — ви знаєте, часто буває так, що деякі питання намагаються забалакати. В нас з’являється додаткова можливість, і це теж є аргументом для того, щоб таку групу створити, — говорить Сергій Коба.
У регіоналів — свої резони. Традиційно для останньої п’ятирічки вони голосують всією фракцією. Андрію Шевченку це, вочевидь, не дуже легко: періодично він утримується під час голосування.
Приймаючи рішення у складі нової групи, Андрій Шевченко та інші регіонали можуть голосувати відмінно від фракції, посилаючись на консультації з іншими політсилами, представленими в “Нашому місті”.
— Група — це платформа для діалогу, щоб не виносились до сесійної зали рішення — а) незаконні, б) рішення, хай і законні, але такі, що баламутять громадську думку, неправильні, несвоєчасні, непродумані, в) щоб виносилися питання, коли вони узгоджені, що, ми вважаємо, на даному етапі дуже важливо, у такий важкий період, щоб вони були узгоджені — не хотілося б пафосно звучати, але — політичними силами як виразниками інтересів лозівчан. Тобто, щоб ці рішення однозначно лозівчан не дратували, а сприймалися як необхідні у даний період, — говорить лідер "Нашого міста".
Розкол у ПР?
Після оголошення про створення “Нашого міста” і обговорення ініціативи з авторинком (її просувала нова група) фракція більшості “Наш дім — Лозова” провела термінове засідання, традиційно закрите. Воно тривало годину і проходило на підвищених тонах — це було зрозуміло і за зачиненими дверима.
Депутати вийшли втомленими, із розстібнутими сорочками. Як повідомив міський голова Сергій Степанов (член ПР), фракція поставила на голосування питання виключення з “Наш дім — Лозова” усіх своїх членів, що увійшли до нової групи, а сам він ініціює виключення порушників дисципліни з партії.
— У міській раді відбувається реальна передвиборна конкуренція. Це цілком природньо. П’ять чоловік з фракції “Наш дім — Лозова”, відповідно до положення про фракцію, під час створення таких груп, розпорядження про яку я зачитав сьогодні на сесії, звісно, мали винести це питання на фракцію й отримати рішення, відповідь щодо дозволу брати участь в такій групі. Група абсолютно неприродня, неприродня політично, у першу чергу. Там зібрані представники трьох абсолютно несумісних політичних сил, і зараз, на раді фракції, ми про це говорили, — заявив Сергій Степанов після засідання фракції. — У четвер [21 серпня] я скликаю політраду [Лозівської міської організації Партії регіонів], де чітко буде виноситися питання про порушення партійної дисципліни, статутних відносин і про виключення п’яти наших колег-депутатів зі складу Лозівської міської організації Партії регіонів.
На раді фракції 15 серпня для виключення членів нової групи з “Нашого дому — Лозова” не вистачило голосів, а засідання політради 21 серпня не відбулося. За словами лідера фракції, Олександра Неділька, повторно це питання може бути підняте під час наступної ради фракції на початку вересня. Тоді ж має відбутися і засідання політради міської організації ПР. Зараз тривають консультації, повідомив Олександр Неділько.
Якщо групу Шевченка-Литвинова виключать з фракції, для них нічого не змінюється. Інша справа, якщо виключать з партії: Андрій Шевченко та Сергій Литвинов у такому випадку можуть втратити депутатські мандати, бо пройшли у міську раду за списками Партії регіонів.
Інші троє бунтівних регіоналів — обрані в мажоритарних округах, їм нічого не загрожує у будь-якому випадку, окрім морального тиску.
Про можливість свого виключення з ПР Андрій Шевченко говорить із сумнівом:
— Так, він (Сергій Степанов — ВГ) озвучив цю позицію на фракції. Однозначно, ми не бачимо причин для виключення — це перше, тому що група була створена згідно регламенту міської ради, який, у свою чергу, спирається на законодавство України. Тобто нічого протизаконного члени групи від Партії регіонів однозначно не робили. Що стосується морального аспекту, то ми його абсолютно не бачимо, ми старі члени партії, які прийшли зі своїми ідеологічними поглядами. Прийняв він рішення таке — нехай спробує, якщо вважає, що має на те моральне право. Ми будемо це заперечувати.
Відстоювати своє право на партквиток ПР члени групи “Наше місто” готові у суді. За словами Андрія Шевченка, вони вже знайшли грамотного юриста.
Природній процес
Конфлікт у Лозівській міській організації Партії регіонів існує щонайменше з 2010 року. Він виринув на поверхню одразу після місцевих виборів, коли більшість голосів у міській раді взяли регіонали, а посада міського голови дісталася представнику Партії промисловців і підприємців України Сергію Степанову. За три місяці після виборів він перейшов у ПР і став головою її міської організації.
Андрій Шевченко тоді очолював фракцію Партії регіонів і був головним конкурентом нового мера у впливі на більшість, а у перспективі — у наступних виборах міського голови. Навколо Шевченка гуртувалася команда колишнього мера Сергія Литвинова на чолі з ним самим. Він, зі зрозумілих причин, теж не мав теплих відчуттів до Сергія Степанова. У перші місяці роботи нового складу ради у цій групі панували реваншистські настрої.
Згодом регіонали стали більше підтримувати чинного мера, і не лише через вказівки “згори”: позначилася енергійність Сергія Степанова у підході до міських проблем, більша “сучасність”, наполегливість. Андрій Шевченко відмовився від ролі лідера фракції (у часі це збіглося із кримінальною справою над його батьком, Сергієм Шевченком, колишнім директором комунального підприємства “Комсервіс”, відкритою за зловживання службовим становищем). Ситуація застигла на два роки.
Після втечі екс-президента держави Януковича і верхівки Партії регіонів з України рух пішов про всій структурі. Те, що відбувається у лозівській організації сьогодні, цілком вписується у загальну картину: старі конфлікти виходять на поверхню за відсутності сильного керівництва згори.
Але про смерть партії і руйнування її міської організації мови не йде, категорично заявляє Сергій Степанов:
— Не секрет, що ми у режимі онлайн, рука на пульсі з приводу, скажімо так, подальшої роботи Партії регіонів і Лозівської міської організації. Про це ми ведемо переговори, в нас є точка зору. Хочу публічно заявити про те, що рішення щодо партійної належності, якщо таке рішення потрібно буде приймати, ми будемо приймати виключно депутатами міської ради-членами Партії регіонів консолідовано.
Найближчим часом буде рішення Верховної Ради, по-перше, щодо закону про вибори. Ми вже почули, що мажоритарна система, одномандатні округи будуть до Верховної Ради. Дізнаємося терміни, дізнаємося від наших керівників партійних, з чим ми — з якими програмами, з якою мораллю, з якою совістю і під чиїми прапорами — будемо іти. Наша точка зору: скоріш за все, Партія регіонів не зможе і, мабуть, не має морального і політичного права виступати на вибори до Верховної Ради, це ми буквально дізнаємося числа 15-20 серпня.
Але це, ще раз хочу підкреслити, не скасовує сьогоднішні стосунки у партії, стосунки безпосередніх колег-депутатів міської ради. Навіть якщо буде рішення про партійну належність найближчим часом, то рішення про так звану групу депутатів, які не хочуть приймати те, що не можна відштовхнути від політичної належності, буде прийматися чітко, відповідно до статуту, відповідно до моралі, відповідно до партійної дисципліни.
Міський голова переконаний, що питання вирішення міських проблем нерозривно пов’язані з політикою і тривале існування групи, яка відкидає політичний аспект, неможливе.
Голова фракції регіоналів Олександр Неділько характеризує те, що відбулося, більш м’яко. Говорить, що нічого страшного не відбулося і розколу немає: тривають зміни в організації партійної структури, і це цілком природній процес.
— Настав і наш час змінюватися, — відзначає він.
Зміни чекають і на положення про фракцію “Наш дім — Лозова”. На думку її лідера, воно дещо застаріло. Водночас, це не дає права Андрію Шевченку (він свого часу засновував фракцію) та іншим чотирьом депутатам порушувати норми, які пропонувалися і затверджувалися за їхньої ж безпосередньої участі, вважає Олександр Неділько. Говорить, депутати могли обрати більш цивілізовану форму і таки поговорити з фракцією, спитати думку колег.
Наостанок він каже, що “час розставить все по своїх місцях”.
Наступні ходи у цій партії будуть зроблені протягом найближчих двох-трьох тижнів. Конфлікт між старими і новими регіоналами здається неподоланним, але стверджувати це напевно ніхто не береться. Ми можемо стати свідками остаточного розпаду колись непохитного колоса, або ж його трансформації зі збереженням усіх складових у щось менше й маневровіше.
Валерія Гецко