На громадських слуханнях з реформи лозівської медицини запитували лише залізничники (уточнено)
У п’ятницю, 18 грудня, Лозівська міська рада провела громадські слухання, щоб познайомити лозівчан з проектом створення на Лозівщині єдиного медичного простору. Велика зала була повною, але питання виникли практично тільки у залізничників.
По відкатаній презентації
Представляв проект перший заступник міського голови Олександр Жидков, який очолює робочу групу з реформування. Він розповів про концепцію територіального медоб’єднання (ТМО) і пояснив, що лікарні тільки лікуватимуть, а все інше перебере на себе єдина адміністрація, що лікарів не звільнятимуть, а скоротять переважно адмінпрацівників і незайняті посаді, що будівель буде менше, але люди реально зможуть обслуговуватися у тому медзакладі Лозівщини, де буде зручніше.
Одне з головних завдань реформи — "максимально зберегти і забезпечити функціональність усіх лікарень", заявив перший віце-мер.
Жидков пояснював деталі на слайдах. Цю презентацію попередньо показали депутатам Лозівської міськради і врахували питання, які вони ставили. Більшість них стосувалося стосунків об’єднаної медицини і залізниці. На слуханнях вийшло так само.
Залізничники хвилюються
Найбільше питань виникло щодо колишньої вузлової лікарні — у ній закривають стаціонар і вона перестає бути профільним закладом для залізничніків. Працівників залізничних підприємств хвилює, чи зможуть вони лікуватися за рахунок своєї страховки, як раніше, хто буде оглядати машиністів перед рейсами у локомотивному депо і яким чином вони проходитимуть свій щорічний спеціалізований профогляд.
Оскільки Укрзалізниця відмовилася утримувати свою відомчу медицину, і вузлова лікарня перейшла у комунальну власність міста, обслуговувати залізничників, як раніше, вона не зможе, підтвердив Жидков: залізничники для міської медицини такі самі лозівчани, як інші. Крім того, із втратою відомчого статусу вузлова лікарня втратила і масштаб — за кількістю обслуговуваного населення вона нині не тягне й на поліклініку.
Однак більшість питань мають вирішення. Залізничники зможуть лікуватися з рахунок страховки, запевнив перший віце-мер, у тому числі, в стаціонарах міської і районної лікарень.
Якщо локомотивне депо укладе договір з ТМО, медики будуть проводити і передрейсові огляди машиністів. Те саме стосується щорічних профілактичних оглядів. За словами Олександра Жидкова, договори можна буде укласти вже у перші дні січня, якщо 25 грудня міська рада проголосує за створення медоб'єднання.
Район не спитали?
За тиждень до слухань активний лозівчанин Дмитро Слабун виступав перед депутатами і попереджав, що громаду цікавитимуть не тонкощі ТМО, а пересічні питання медицини — черги, ставлення лікарів, побори. Однак на слуханнях лозівчани, окрім залізничників, сиділи тихо. Тільки Авилівка поцікавилася, що буде з їхнім аптечним обслуговуванням, і ще одна багатодітна мама запитала про замісну терапію. Олександр Жидков відповів, що нічого не зміниться.
У кінці слухань змінити напрямок розмови спробував депутат Харківської обласної ради від Опозиційного блоку Ігор Нестєров, колишній голова Лозівської райради. Він заявив, що єдиний медичний простір треба було створювати на базі районної, а не міської медицини, що реформа гарна, поки мер — Зеленський, але невідомо, що буде далі, крім того, громаду району не спитали. Суперечка не встигла початися, бо тему закрив нинішній голова райради Володимир Лаптєв. Звертаючись до Нестєрова, він сказав, що обговорення проводили із завідувачами ФАПів, сільськими головами, громадами, "а де ви в цей час були — ну, я вибачаюсь".
Наостанок Нестєров сказав, що був у Києві, зустрів міністра охорони здоров’я і попросив підтримати лозівську медицину.
Поговорили
Слухання тривали трохи більше години, жодної конкретної пропозиції від учасників не надійшло, пізніше підсумував перший віце-мер. Єдине, зазначив він, робоча група зверне ще більше уваги на питання залізничників.
Рішення на слуханнях не приймали й ухвал не виносили — мерія провела зустріч для того, щоб розповісти, як саме виглядатиме об'єднаний медичний простір Лозівщини.
Лозівчани на вулиці говорили значно більше, ніж у залі, здебільшого — сумували з приводу залізничної лікарні. На ґанку мерії загальний підсумок зустрічі звучав як "поговорили".
25 грудня Лозівська міська рада прийматиме рішення про створення територіального медичного об’єднання. Судячи з попереднього налаштування депутатів, вони, найшвидше, проголосують "за".
Валерія Гецко